Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-15:30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Akumulace vody
  4. Bouřka neznamená vždy dostatek vody!

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora SAVE CZ
+420 607 276 082 (Po-Pá, 7-15:30 hod.)

Bouřka neznamená vždy dostatek vody!

Tento rok si na frekvenci srážek v České republice opravdu může stěžovat jen málokdo. Nicméně se často jedná pouze o přívalové deště, které z dlouhodobého měřítka nepřinášejí dostatek vody do podzemních vod. Díky vysoké vydatnosti přivalových dešťů není země schopna vstřebat veškeré množství vody což vede k záplavám i v oblastech kde historicky nebývali běžné. Velkou míru odpovědnosti za to nesou lidské zásahy do přírodních procesů. Za posledních šedesát let člověk tendenčně hledal řešení ke svodům vody ať už se jednolo o rodinné domy, městkou zástavbu, parkoviště nebo průmyslové areály. Tato snaha vedla k devastaci přírodních cest dodávek vody do krajiny. Většina vody tak končí v dešťové kanalizaci a půda zůstáva v hloubce 30-40cm suchá.

Pomůže Ministersvo životního prostředí?

V rámci snahy Ministerstva pro životní prostředí na podporu udržitelného hospodaření s vodou vznikl program Dešťovka. Z citace k programu Dešťovka 2018 uváděl ministr Richard Brabec "Letošní extrémně suchá sezóna ukázala, že nedostatkem vody je postižena v podstatě již celá republika. Letošní srpen byl třetím nejteplejším od roku 1961, zásoby podzemních vod ubývají, podobně je na tom i povrchová voda v řekách či přehradách. Celkový roční úhrn srážek sice výrazně neklesá, ale zásadně se mění rozložení srážek v roce, kdy extrémní sucha střídají silné přívalové lijáky. Musíme proto vodu lépe využívat pro různé účely. To znamená např. akumulovat srážkovou vodu, abychom ji mohli hospodárně využít v době sucha,“ a dále dodával „Proto nabízíme možnost pořídit si dotovanou nádrž k zálivce zahrady všem majitelům obytných domů napříč celou republikou. Jestliže se mohly dosud o dotaci ucházet domácnosti zhruba z tisícovky obcí, nyní mají šanci i obyvatelé v dalších zhruba pěti tisících obcí,“ dodává ministr životního prostředí Richard Brabec. Výše příspěvku na nejjednodušší dotovaný systém se přitom může vyšplhat až na 55 tisíc korun. Vedle toho program přispívá i na další dva systémy, díky kterým lze srážkovou vodou také splachovat nebo lze recyklovat odpadní vodu z domácnosti. Mohou o ně požádat majitelé stávajících domů i novostaveb opět z celé republiky a na jejich zprovoznění získají až 105 tisíc korun.

Pro koho je dotace na Dešťovku určená?

Podporu z dotačního programu Dešťovka rezort rozšiřuje nejen plošně, ale i co do spektra příjemců. Nově mohou žádat o příspěvek na kterýkoliv ze tří podporovaných systémů i majitelé obytných rekreačních domů. Objekty musí ale sloužit k trvalému rodinnému bydlení. „Naší ambicí je investovat každou korunu co nejefektivněji do celoročního využití jiných vodních zdrojů, než je pitná voda. Posíláme tedy dotace tam, kde lidé skutečně potřebují vodu každý den a kde je efekt vynaložených peněz a úspora vody největší,“ vysvětluje ministr Brabec.

Co bude muset v tomto případě žadatel doložit, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, z jehož rozpočtu je program financován. „V případě rekreačních domů budou žadatelé předkládat jakýkoliv doklad o tom, že budova skutečně slouží k trvalému bydlení. Jde například o doklad o platbě za pravidelný odvoz odpadu, za spotřebu vody či energie. Případně bude možné doložit potvrzení starosty obce, že objekt žadatel užívá k trvalému bydlení. Potvrzení o trvalém bydlišti v tomto případě stačit nebude,“ říká Petr Valdman s tím, že program i nadále podporuje vedle majitelů rekreačních, rodinných a bytových domů, i vlastníky obytných částí zemědělských usedlostí.

Program od října přinese i několika dalších novinek. Dotaci bude možné uplatnit nejen na pořízení zcela nových nádrží, ale také na úpravu například nepoužívané jímky, do které lze následně srážkovou vodu zachytávat. Žadatelé, kteří budou systém instalovat do novostavby, budou mít nově na realizaci celého projektu dva roky. „K prodloužení lhůty jsme přistoupili z toho důvodu, aby stavitelé měli dostatek času na to zapsat stavbu do katastru nemovitostí,“ upřesňuje Petr Valdman a dodává, že se Fond stabilně snaží žadatelům zjednodušit a urychlit cestu k dotaci. Žadatelé budou moci například od října podat žádost s potřebnými dokumenty pouze elektronicky, přes informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky a ubyde dokumentů k doložení podpory.

A proč to řeší naše společnost?

Odpověď je jednoduchá. Důvodem je motto společnosti je "S námi chráníte přírodu!" a vyvýjení a výroba akumulačních nádrží. Společnost vyrábí akumulační jímky o různých velikostech, všechny k instalaci pod povrch. Disponují atestem na vodotěsnost a pomáhají k akumulaci dešťové vody pro další využití třeba na jako zálivku na zahradách. Akumulace dešťové vody x výhod

  1. Zachrání dešťovou vodu - tato voda se neodvede do dešťové kanalizace a neztratí se tedy hned z oběhu
  2.  Ekonomická výhoda - zálivka je k dispozici neustále, nepotřbujete vrt nebo drahou pitnou vodu a přitom ji můžete využít přímo u domu
  3.  Návrat vody do země - díky využití dešťové vody tuto vodu pomalu vracíte zpátky do krajiny, která má možnost ji vstřebat když potřebuje tudíž v období sucha
  4.  Neplítváte - zdaržujete vodu, která by jinak skončila v kanalizaci 

Malé akumulační nádrže do 5 m3 Velké akumulační nádrže nad 5 m3

Navíc v současnosti vyrábíme zasakovací nádrže vhodné k využití v průmyslových a městských zástavbách. Tyty nádrže nejsou k dostání na eshopu, ale pokud se nám ozvete rádi Vám uděláme nabídku na míru. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

SAVE CZ s.r.o.

Rváčovská 1639

Hlinsko, 539 01

Map
Kontakty
Zákaznická podpora SAVE CZ
Zákaznická podpora SAVE CZ
(Po-Pá, 7-15:30 hod.)
© Copirigrht 2019-2020 by SAVE CZ s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz